پیش بینی می شود تجارت با قرقیزستان تا سال 1401 30 درصد افزایش یابد

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی به گفته سرپرست وزارت بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، صادرات بیش از 30 میلیون تومان در سال 99 و 55 میلیون دلار در سال 1400 از خراسان رضوی به قرقیزستان، استراتژی های تجارت با قرقیزستان در سال جاری 30 درصد افزایش یافته و استراتژی هایی در این زمینه آغاز شده است.

محمدعلی امیرفخریان در گفت وگو با ایسنا، درباره برگزاری نمایشگاه ویژه در خراسان رضوی در قرقیزستان، اظهار کرد: یکی از راه هایی که می توانیم محصولات کشورمان را به کشورهای دیگر معرفی کنیم و آگاهی عمومی نسبت به محصولاتمان را افزایش دهیم، برگزاری چندین نمایشگاه است. . “

وی افزود: در سال 1399 صادرات خراسان رضوی به قرقیزستان بیش از 30 میلیون دلار بوده که این رقم در سال 1400 به 55 میلیون دلار رسیده است. وزن محموله در سال 1399 23 هزار تن بوده و در سال 1400 این میزان 13 هزار تن افزایش یافته است. ما همچنین در ارزش سالانه تقریباً 79 درصد افزایش یافته ایم.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: صادرات از استان در سال های اخیر به دلیل محدودیت در شیوع ویروس کرونا و سایر بیماری ها کاهش یافته است. محدودیت هایی اعمال شده است. توسط دولت ترکمنستان که روابط تجاری با کشورها را کاهش داد». آسیای میانه البته با روی کار آمدن دولت سیزدهم و دیدارهای روسای جمهور ایران و ترکمنستان آرام شد.

امیر فخریان با تاکید بر اهمیت تجارت برای دولت قرقیزستان گفت: ما نباید قرقیزستان را کشوری با جمعیت 6 میلیون نفر بدانیم. این کشور به دلیل عضویت در اتحادیه اوراسیا از اهمیت و ظرفیت زیادی برخوردار است. برقراری روابط تجاری با دولت قرقیزستان همچنین راه را برای صادرات به کشورهای دیگر مانند روسیه و بلاروس و همچنین سایر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا هموار خواهد کرد.

وی افزود: بیشتر صادرات ما از طریق قرقیزستان به روسیه صادر می شود به عبارتی این کشور به عنوان یک بندر به سایر کشورها دیده می شود. عمده صادرات ما به قرقیزستان در سال های اخیر پسته، رنگ، میوه هایی مانند سیب، خرما و کیوی تازه، خوراک آبزیان، ظروف شیشه ای، کیسه های نایلونی، محصولات کشاورزی مانند فلفل دلمه ای و کف پوش مخملی، مخمر و برخی الیاف مصنوعی است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص تاثیر قراردادهای تجاری تصریح کرد: اکثر کشورها با پیوستن به این تفاهم نامه ها صادرات و تجارت را افزایش می دهند، توافقنامه های منطقه ای و اتحادیه های اقتصادی و همچنین انعقاد ترجیحات تعرفه ای”. کشورهایی مانند ترکیه و هند از این فرصت استفاده کرده اند. کشورمان در دو سال گذشته توانسته است تعرفه های ترجیحی را برای تقویت روابط تجاری و گردش مالی با تعدادی از کشورها هنگام پیوستن به اتحادیه اوراسیا و توافقنامه شانگهای امضا کند.

وی افزود: زمان امضای معاهده ترجیحی و پیمان اتحادیه اوراسیا مصادف با شیوع ویروس کرونا بود. در نوامبر 1998، معاهده منطقه تجاری ترجیحی اجرا شد. با وجود شیوع ویروس کرونا در پایان سال 1998، حجم تجارت کشور نه تنها کاهش نیافته، بلکه به دلیل انعقاد قراردادهای تجاری و عضویت در اتحادیه اوراسیا افزایش یافته است.

بیش از 70 درصد صادرات کشور به قرقیزستان از خراسان رضوی انجام می شود

سرپرست وزارت بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: فاصله جغرافیایی خراسان رضوی با قرقیزستان نسبت به سایر نقاط کشور، همجواری فرهنگی و تاریخی و همچنین قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و بهره مندی از آن. از شبکه ریلی که یکی از بهترین راه های ترانشیپ و حمل کالا به کشورهای آسیای مرکزی است که بیش از 70 درصد صادرات کشور مربوط به خراسان رضوی است. این امر موید آن است که خراسان رضوی ظرفیت کافی برای تقویت روابط تجاری با کشورهای CIS به ویژه قرقیزستان را دارد.

امیر فخریان در خصوص استراتژی تجارت با قرقیزستان در سال جاری گفت: پیش بینی می شود تجارت با قرقیزستان در سال جاری رشد 30 درصدی داشته باشد و راهکارهایی در این زمینه اندیشیده شده است. یکی از این راهبردها حضور اپراتورهای معدنی ایرانی در قرقیزستان برای ارائه خدمات مهندسی – ساخت، اکتشاف، بهره برداری و صادرات خدمات فنی در بخش کشاورزی، صنعت و نیروگاه های برق آبی و حرارتی است.

وی افزود: علاوه بر این در تولید برخی محصولات از جمله راه اندازی پالایشگاه های تولید روغن های گیاهی، ممکن است همدیگر دخالت داشته باشد، زیرا هر دو کشور در تولید این محصول با مشکل مواجه بودند. قرقیزستان از روسیه و ایران از آمریکای شمالی و جنوبی نفت خام وارد می کند.

رئیس تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: برای تعدادی از اقلام در بازار توسعه پیش بینی شده است. این اقلام شامل کیف دستی، کفش و کالاهای چرمی، ملافه، کارد و چنگال، گل های شاخه بریده، گیاهان زنده و زینتی، مصنوعات مس و معدنی، کودهای شیمیایی و هوازی است. علاوه بر این، برخی از اقلام ممکن است به صورت مشترک با دولت قرقیزستان برای ایجاد ارزش افزوده و پاسخگویی به تقاضای داخلی تولید شوند.

امیر فخریان ادامه داد: به عنوان مثال در تولید منسوجات به پنبه نیاز داریم و قرقیزستان یکی از صادرکنندگان پنبه است و می توان آن را تامین کرد. برای چوب و محصولات چوبی، از آنجایی که قرقیزستان یک کشور مشترک المنافع است، می توان از چوب روسی استفاده کرد. به این ترتیب کشور ما می تواند از تولید مشترک یا سرمایه گذاری در تولید سهم خوبی در بازار محصولات چوبی کسب کند و به این ترتیب رقبایی مانند ترکیه را مدیریت کنیم.

وی افزود از آنجایی که قرقیزستان نزدیک به قزاقستان است که غلات بسیاری از کشورهای منطقه را تامین می کند، می توان از این روش برای تولید شیرینی و محصولات غلات نیز استفاده کرد. در زمینه قطعات یدکی، خودرو و ماشین آلات کشاورزی، دارویی، پوشاک، مواد شوینده، صنایع معدنی، مبلمان، لبنیات و … می توان توسعه بازار را مد نظر قرار داد. آنچه برای ما و آنها اهمیت دارد ارتباط قرقیزستان با آبهای گرم جنوب با تقویت مسیر کاتا است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: مسیر کتای شامل قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران است و مسیر کتای واقعاً به این کشورها دسترسی آسان به این کشورها را می دهد. ” البته در حال حاضر از طریق ترکمنستان به آب های آزاد ما متصل هستند، اما اتصال از ترکمنستان باعث افزایش مسیر می شود. بر اساس سیاست ترکمنستان، سایر کشورها در جابجایی کالا با مشکل مواجه خواهند شد و هزینه ها را افزایش خواهند داد.

امیر فخریان در خصوص تاثیر برگزاری نمایشگاه در قرقیزستان گفت: یکی از راه هایی که می توانیم محصولات کشورمان را به نمایش بگذاریم و آگاهی متقابل را نسبت به محصولاتمان بالا ببریم حضور ما در کشور برای صادرات و برگزاری نمایشگاه های زیادی است. در آینده نزدیک در ایران برگزار خواهد شد.» و در قرقیزستان خواهیم بود.

بیشتر تجارت ما با کشورهای CIS از طریق راه آهن است

او گفت: “بیشتر تجارت ما با کشورهای CIS از طریق راه آهن انجام می شود، زیرا راه آهن مقرون به صرفه تر است.” با توجه به محدودیت های اعمال شده توسط دولت ترکمنستان برای مقابله با کرونا، حمل و نقل ریلی گزینه بسیار مناسبی برای حمل و نقل کالا است زیرا کشنده های بار در مرز ایران و ترکمنستان تغییر می کند. همه این شرایط حمل و نقل ریلی را به اصلی ترین روش حمل و نقل و ترانزیت کشورهای CIS تبدیل کرده است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: واردات خراسان رضوی از قرقیزستان در سال گذشته به ارزش 2 میلیون و 246 هزار تومان بوده و در سال 1400 نسبت به سال 99 کاهش 23 درصدی داشته است. اما خراسان رضوی همچنان بیشترین سهم را از واردات کشور از قرقیزستان دارد. بیش از 75 درصد واردات کشور از طریق استان ما انجام می شود. امسال پیش بینی می کنیم واردات از این کشور افزایش پیدا کند. با توجه به حضور سفیر قرقیزستان در مشهد، اخیرا جلساتی برای افزایش صادرات و واردات اقلام مورد نیاز ما از جمله غلات و … برگزار شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.