ورود 2000 خودرو به مناطق آزاد از کانال جام جهانی!

[ad_1]

پس از رایزنی در مناطق آزاد برای تحویل بیش از 2000 خودروی انبار شده در گمرک بدون نتیجه، این بار به دلیل برگزاری جام جهانی و امکان حضور مخاطب برای میزبانی، از رئیس جمهور اجازه واردات 2000 دستگاه را خواستند. ماشین به کیش و صادرات قشم.

به گزارش ایسنا، سعید محمد – دبیر شورای عالی شهرک های آزاد تجاری و صنعتی – اخیرا در اطلاعیه ای اعلام کرد که علیرغم پیگیری مناطق آزاد برای انتقال 2300 خودروی وارد شده به کشور، از سال 1397 به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و در حال حاضر مالکیت. سازمان سهامی عام با موانع قانونی مواجه شد و این روند طولانی شد و به همین دلیل از رئیس جمهور خواستند تا در روزهای جام جهانی حدود 2000 خودرو فقط برای کیش و قشم وارد شود.

اما در مورد واردات خودروی جدید یا خودروهای مشابه متعلق به نهاد مالک، چند مورد قابل توجه خواهد بود.

ورودی جدید مشخص نیست

واردات خودرو از سال 1397 ممنوع شده و حتی مناطق آزاد نیز با وجود قوانین خود مشمول این ممنوعیت هستند. در این سال ها بارها در دولت قبل در حال حاضر رایزنی هایی برای درخواست مجوز واردات در مناطق آزاد انجام شده اما به این نتیجه نرسیده اند که مهمترین آنها موانع پولی است. در اردیبهشت ماه سال جاری دوره ممنوعیت واردات خودرو به پایان می رسد و در صورت طولانی شدن مدت، واردات حتی به مناطق آزاد نیز با ابهام زیادی همراه خواهد بود و در این صورت تشریفات ثبت نام و بازگشایی واردات خودروهای وارداتی است. به آن پرداخته خواهد شد.

ممنوعیت در مناطق آزاد برداشته شد و رایزنی بی نتیجه ماند

اما از سوی دیگر در پایان دولت دوازدهم درخواست تحویل وسیله نقلیه ذخیره شده در گمرک اجازه ترخیص نداشتند و پیشنهاد شد در صورت تصویب نهایی دولت، تمام خودروهای موجود به جز خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد واگذار شود، اما دولت تصمیمی نمی گیرد.

خودروهایی که می خواهند مشروط هستند و می توانند به دست صاحبانشان برسند

وسایلی که مناطق آزاد به دنبال دریافت آن هستند، بازماندگان همان 12 هزار و 261 دستگاه هستند قبل از ممنوعیت واردات خودرو، در سال 1397 ترخیص شد و ترخیص آن چندین سال ادامه داشت. این تعداد خودرو حدود 2249 دستگاه است که از این تعداد بیش از 1000 دستگاه دارای پرونده قضایی هستند که بر اساس مصوبه دولت محدودیت زمانی برای آنها وجود ندارد و قرار است طی مراحل رسیدگی ترخیص و محاکمه و تبرئه شوند. از سوی دیگر، بیش از 1100 دستگاه بدون ثبت سفارش را نمی توان حذف کرد مگر اینکه ثبت سفارش برای آنها باز شود، در حالی که وقتی دولت مهلت ترخیص را تعیین کرد، توافقی برای افتتاح آنها وجود نداشت. برای سفارش ثبت نام کنید و مالک هنوز است. از دست دادن یک ماشین

وضعیت انبارها به وزارت اقتصاد اعلام شده است

در آبان ماه سال گذشته، گزارش گمرک ایران به وزارت اقتصاد وضعیت این 2249 خودرو اعلام و درخواست تحویل داده شده است. در گزارش ارونقی معاون وقت گمرک آمده است که با توجه به اتمام اعتبار این خودروها، برای اکثر آنها اظهارنامه متروکه تنظیم و در اختیار سازمان املاک قرار گرفته است. با توجه به مصوبه ای که قبلاً صادر شده بود، قبل از ممنوعیت، دستور ثبت خودرو وارداتی صادر نشده بود و بر این اساس ترخیص کالا از گمرک امکان پذیر نبود. ترخیص و ترخیص خودرو.

رئیس جمهور دستور داد و شرایط اعلام شد

بلافاصله پس از آن با دستور رئیس جمهور برای نظارت بر وضعیت خودروهای نگهداری شده در گمرک، پیش نویس مربوطه توسط گمرک ایران به وزارت اقتصاد ارائه شده است در هیأت وزیران بررسی شود. بر این اساس پیشنهاد می شود مهلت زمانی 6 ماهه به دارندگان خودروها برای ترخیص طبق ضوابط تعیین شده داده شود.

در پیش نویس گزارش معاون سابق گمرک، بازگشایی ثبت سفارش برای تعیین تکلیف برخی از این خودروها ضروری است.

همچنین توجه داشته باشید که برای خودروهای دارای پرونده که در حال طی مراحل گمرکی هستند و برای ترخیص کالا از گمرک، خودروهای دارای پرونده ای که مرجع رسیدگی به آنها منع تعقیب یا برائت صادر کرده است محدودیت زمانی برای ترخیص وجود ندارد و خواهد بود. طبق مقررات پاکسازی شد.

دستور ریاست جمهوری مشخص نشده است

اما با وجود دستور رئیس جمهور، هیچ اقدامی برای تعیین تکلیف این خودروها که با شرایط تعیین شده به مالکان آنها و یا در نهایت به مناطق آزاد واگذار می شود، صورت نگرفته است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.