نقش تازه شناخته شده فروزانفر در ویرایش و گردآوری مقالات شمس

[ad_1]

پژوهشگران «خانه دانش و فرهنگ زریاب» با بیان اینکه با نگاهی به اسناد مربوط به شمس تبریزی در آرشیو کتابخانه و سازمان اسناد ملی ایران به سندی دست یافته اند، به اقدامات فروزانفر در تصحیح و تالیف مقالات شمس اشاره می کند. تبریزی.

ایسنا در خبری که از سوی خانه دانش و فرهنگ زریاب در اختیار ایسنا قرار گرفت، گفت: این دانشگاه در حوزه زبان و ادبیات فارسی سرآمد است.

فروزانفر سال ها استاد ادبیات فارسی دانشگاه تهران بوده و همچنین کارمند فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. یکی از مهم ترین عرصه های ادبیات فارسی که حدود سه دهه از عمر خود را در آن به مطالعه آثار مربوط به مولانا و شمس تبریزی گذراند.

پیش از این حتی اساتید بزرگ معاصر فروزانفر تصور می کردند که وی با وجود دسترسی به نسخه هایی از اوراق شمس تبریزی، به هر دلیلی اقدام اصلاحی انجام نداده است و تنها سند موجود، نسخه ای خطی از نسخه موجود است. این حلقه مفقوده علیرغم اظهارنظرهایی چون زمان‌بر بودن ویرایش غزلیات شمس و دیگر آثار مولانا همچنان در زمان‌های مختلف وجود دارد. رصد اسناد مربوط به شمس تبریزی در آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران توسط پژوهشگران «خانه دانش و فرهنگ زریاب» سندی حاکی از اراده کلیسا بود.پروفسور فروزانفر در ویرایش و گردآوری مقالات شمس تبریزی.

این سند که در آرشیو اسناد و مدارک ملی به شماره 3981890 نگهداری می شود، حاوی 15 صفحه قرارداد وزارت فرهنگ و هنر با استاد بدیع الزمان فروزانفر است که با ویرایش و تدوین امضا شده است. از مقالات مولانا شمس الدین تبریزی. تاریخ این سند مربوط به سال های 1326 تا 1328 است و در اداره کل وزارت فرهنگ و هنر تدوین شده است. در حال حاضر اصل این سند به شماره 13538/264 در سازمان اسناد ملی ایران نگهداری می شود. یافتن این سند برای تصحیح و گردآوری مقالات نشان می دهد که فروزانفر ضمن آگاهی از اهمیت این اثر، به تصحیح و تدوین آن نیز اهتمام داشته است. از این رو کشف این سند امید به یافتن نسخه تصحیح شده فروزانفر یا دست کم سرنخی در اختیار پژوهشگران مبنی بر عدم انقضای قرارداد را ایجاد می کند. فروزانفر با نوشتن این جمله که «بین مقالات شمس و مثنوی مولانا و مولانا پیوند تنگاتنگی وجود دارد که در مثنوی او مضمون‌ها، داستان‌ها و مقالات بسیاری گنجانده شده است»، درک بینش خود را از تأثیر این اثر بی‌نظیر نشان می‌دهد.

اگرچه امروزه با حمایت جهاد علمی محمدعلی موحد، مقالاتی که سال ها پیش به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران انتخاب شده و شرح آن توسط پژوهشگران بررسی شده است، بررسی شده است.مطالعه دیگری در فارس تهیه شده است. و زبان های دیگر روشن کردن پیشینه تصحیح مقالات شمس تبریزی در ایران و جهان از جاهای تاریک.

ویراستاری و گردآوری مقالات شمس تبریزی به نمایندگی از سازمان مردم نهاد «خانه زریاب» به دبیرخانه همایش بزرگداشت استاد فروزانفر ارائه شد. دانش و فرهنگ».

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.