حملات تروریستی؛ طرح آمریکا برای ایجاد ناامنی مدیریت شده در افغانستان

[ad_1]

یک کارشناس مسائل افغانستان ناتوانی طالبان در اداره کشور را یکی از دلایل حملات تروریستی اخیر در این کشور عنوان کرد اما گفت: چین و روسیه نیز به دنبال آن بوده اند.

مجتبی نوروزی در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی خود از تحولات افغانستان به ویژه حملات تروریستی اخیر در این کشور و اینکه آیا شکست طالبان در تشکیل دولت کامل آیا حضور یا ظهور داعش در این زمینه موثر بوده است، گفت. همه این عوامل باعث شد که طالبان یک دولت فراگیر تشکیل ندهند و داعش دوباره در داخل کشور فعال شود. اما آنچه واضح است این است که آمریکایی ها در حال پیگیری طرحی برای ایجاد ناامنی مدیریت شده در افغانستان هستند که ایران، چین و روسیه را هدف قرار می دهد.

وی افزود: در واقع آمریکایی ها از هر ابزاری در این زمینه استفاده خواهند کرد، چه در قالب فعال سازی مجدد داعش و چه ناتوانی طالبان در اداره کشور.

این کارشناس مسائل افغانستان همچنین گفت: نکته قابل توجه این است که تحولات افغانستان ممکن است مربوط به ناتوانی طالبان در کنترل و مدیریت کشور، ناتوانی در مدیریت نهادهای اجتماعی باشد که نمی توان به جایگاه گروه های رقیب در این تحولات اشاره کرد. به عنوان داعش

نوروزی با بیان اینکه سیاست رسانه ای طالبان در اقلیت است، افزود: اقلیت خود نوعی تهدید امنیتی است که در موارد اخیر توانایی نظارت بر امنیت را کاهش داده و به این امر منجر شده است. اگر دقت کرده باشید، طالبان تحت هیچ شرایطی این حملات تروریستی را محکوم نمی کند، مثلا رهبر طالبان در پیام عید فطر خود به این حملات اشاره نکرده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه صلح و امنیت درازمدت در افغانستان در گرو تشکیل یک دولت فراگیر است، گفت: اگر اکنون یا دیگری در افغانستان به قدرت برسد، اگر نتواند آسیب پذیری های موجود را کنترل کند، چرخه ناامنی ادامه خواهد داشت. ” جستجو کردن.

این کارشناس مسائل افغانستان یادآور شد: «در مجموع، بهار فصل ناامنی رشد و توانایی بسیج از جریان‌های مغایر با وضعیت موجود است که یک جریان طبیعی است بدون توجه به اینکه چه کسی کار می‌کند».

نوروزی با بیان اینکه برخی تحلیل گران می گویند حملات تروریستی در افغانستان شیعیان را هدف قرار داده است، گفت: اینکه گفته می شود شیعیان در افغانستان هدف حملات قرار می گیرند، صحیح نیست زیرا در برخی موارد سنی ها نیز هدف قرار می گیرند. بیشتر از نسبت جمعیت شیعه است. یکی از دلایل آن بی توجهی مسئولان کشور به شیعیان افغانستان است، از سوی دیگر مردم اهرم ها و ابزار لازم را برای تامین زندگی خود ندارند.

وی در پایان تاکید کرد: البته در انعکاس رسانه ای، اهداف توسعه ای و اختلافات مذهبی شیعه و سنی سال هاست که برای تحقق این امر مورد توجه قرار گرفته است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.