امیر عبداللهیان و گوترش در مورد آخرین تحولات اوکراین، افغانستان و مذاکرات وین گفتگو کردند

[ad_1]

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص تعدادی از تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله وضعیت یمن، افغانستان، اوکراین و قضاوت درباره لغو تحریم‌ها تبادل نظر کردند.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس تلفنی با اشاره به برقراری آتش بس موقت در یمن، ادامه آن را ضروری دانست، اما خواستار اجرای تعهدات مبنی بر آتش بس موقت و رفع محاصره بشردوستانه شد. .

امیرعبداللهیان در بخشی دیگر از این گفتگو وضعیت انسانی و امنیتی افغانستان را بسیار نگران کننده خواند و بر تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت تمامی اقوام و قومیت ها در افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با توجه به هجوم پناهجویان افغان از سازمان ملل متحد خواست تا به مسئولیت خود در قبال آوارگان توجه کند.

امیر عبداللهیان با اشاره به افزایش اقدامات تروریستی در افغانستان و مشکلات ناشی از فقر در این کشور، بر ضرورت آزادسازی دارایی های مسدود شده مردم افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتظارات مناسب از سازمان ملل متحد از تلاش های دبیرکل برای کمک به صلح و امنیت تشکر کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اعلام مخالفت خود با جنگ اوکراین و با اشاره به تلاش های سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای دوری از جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی و توجه به بعد انسانی از همان ابتدا بحران اوکراین گفت: بحران نباید مانع شود. توجه جامعه جهانی سربار مردم افغانستان باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ادامه تبادل پیام‌ها بین ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا، سیاست فعلی آمریکا در اعمال فشار حداکثری بر شرایط را مقصر دانست و از قطعنامه غیرالزام‌آور اخیر کنگره برای دستیابی به ثبات، انتقاد کرد. واکنش قوی و عادلانه برای دولت ایالات متحده ضروری است تا تصمیمات واقع بینانه و شجاعانه اتخاذ کند تا رویکرد اشتباه گذشته را جبران کند.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این تماس تلفنی از تلاش‌ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آتش‌بس در یمن قدردانی و استقبال کرد.

دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که با رفع موانع، شاهد پروازهای فرودگاه صنعا و ارتباطات استان‌ها در یمن و تداوم آتش‌بس باشیم.

گوترش از از سرگیری مذاکرات و بازگشت به روابط عادی دیپلماتیک بین ریاض و تهران استقبال کرد.

آنتونیو گوترش با تاکید بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در پذیرش پناهجویان افغانستانی و ارائه کمک های بشردوستانه و بازگشت به کشور قدردانی کرد و پناهندگان این جمهوری اسلامی را بپذیرید.

وی در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر انجام تعهدات سازمان ملل در قبال آوارگان، ابراز امیدواری کرد که صندوق سازمان ملل بتواند حمایت بیشتری از جمهوری اسلامی کره، دین ایرانی در کمک به آوارگان داشته باشد.

گوترش با اشاره به اهمیت ابتکارات سیاسی در مذاکرات لغو تحریم‌ها موسوم به مذاکرات وین، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ادامه یابد و به یک هدف و توافق مطلوب برسد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.